GREEN TUNE

Chestnut horse
1991 - 2011
1m 65

 


PEDIGREE

 GREEN TUNE
1991

 GREEN DANCER b.1972

 NIJINSKY
b.1967

 NORTHERN DANCER

  NEARCTIC

 FLAMING PAGE

BULL PAGE

GREEN VALLEY
b. or br. 1969

 VAL DE LOIR

  VIEUX MANOIR

 SLY POLA

 SPY SONG

 SOUNDINGS
b.1983

 MR. PROSPECTOR b.1970

 RAISE A NATIVE

NATIVE DANCER

 GOLD DIGGER

  NASHUA

OCEAN'S ANSWER 
b.1976

NORTHERN ANSWER

  NORTHERN DANCER

 SOUTH OCEAN

 NEW PROVIDENCE


 

PRODUCE RECORD

 

 

Leading French 2nd Crop Sire in 2000.
2nd Leading French Sire of 2 y-o-'s in 2003.

 

Main winners

Flat races

ZAGORA - Breeders' Cup Filly & Mare Turf (Gr.1), Diana St. (Gr.1), Ballston Spa St. (Gr.2), Prix Vanteaux (Gr.3), de Psyché (Gr.3), Endeavour St. (Gr.3), Hillsborough St. (Gr.3), Gallorette Hdp. (Gr.3), 2nd Q.E.II Challenge Cup (Gr.1), Flower Bowl Invitational Stakes (Gr.1), New York St. (Gr.2), Hillsborough St. (Gr.3), Prix La Camargo (L.), 3rd Diana St. (Gr.1), Jenny Wiley St. (Gr.2), Prix de la Nonette (Gr.3), 4th Prix des Réservoirs (Gr.3), 5th Prix de Diane (Gr.1)
LUNE D'OR - Premio Lydia Tesio (Gr.1 - Roma), Prix de Malleret (Gr.2), de Pomone (Gr.2), 3rd Yorkshire Oaks (Gr.1), Grand Prix de Vichy (Gr.3 - d.h.)
FUISSE - Prix du Moulin de Longchamp (Gr.1), du Chemin de Fer du Nord (Gr.3), Messidor (Gr.3), de Pontarmé (L.), de Montretout (L.), 2nd Prix du Jockey-Club (Gr.1), Thomas Bryon (Gr.3), 3rd Prix François Mathet (L.), Jacques Laffitte (L.), 4th Critérium International (Gr.1), Prix Jacques le Marois (Gr.1)

DELFOS - Prix d'Harcourt (Gr.2), La Force (Gr.3), du Prince d'Orange (Gr.3), 2nd Prix Eugène Adam (Gr.2), Guillaume d'Ornano (Gr.2)
MAREND - Grand Prix de Deauville (Gr.2), 3rd Grand Prix de Deauville (Gr.2), Prix Right Royal (L.), de Reux (L.), Grand Prix de la Région Alsace (L.), 4th Prix d'Hédouville (Gr.3), de Reux (L.), du Grand Camp (L.)
GREEN NOON - Prix d'Aumale (Gr.3), 2nd Critérium des Pouliches (Gr.1), 4th Prix de la Nonette (Gr.3), 5th Prix du Prince d'Orange (Gr.3)
GREEN SWALLOW - Prix du Calvados (Gr.3), 4th Critérium des Pouliches (Gr.1)
GREEN MINSTREL - Prix d'Aumale (Gr.3)
BERNEBEAU - Prix Daphnis (Gr.3), 2nd Grand Critérium (Gr.1), Prix La Rochette (Gr.3), Pelléas (L.), 3rd Prix du Muguet (Gr.2), du Chemin de Fer du Nord (Gr.3), Messidor (Gr.3), 4th Prix d'Ispahan (Gr.1)
GOLD SOUND - Prix de Guiche (Gr.3), Maurice Caillault (L.), 2nd Prix Noailles (Gr.2), Delahante (L.), de Montretout (L.), 3rd Prix Exbury (Gr.3)
ANZASCA - Deutscher Stutenpreis (Gr.3), 2nd Kronimus Rennen (L.)
GWENSEB - Prix du Bois (Gr.3), La Flêche (L.), de Lieurey (L.), 2nd Critérium de Maisons-Laffitte (Gr.2), Prix du Pin (Gr.3), Perth (Gr.3), du Point du Jour (L.), 3rd Prix Robert Papin (Gr.2), du Ranelagh (L.), 4th Prix du Muguet (Gr.2)
PONTENUOVO - Prix de Cabourg (Gr.3), 3rd Prix Morny (Gr.1)
BLEU D'ALTAIR - Prix de Suresnes (L.), Grand Prix de Marseille (L.), 2nd Prix du Prince d'Orange (Gr.3), Prix Exbury (Gr.3), Grand Prix de Bordeaux (L.), Prix Delahante (L.), 4th Prix Hocquart (Gr.2), La Coupe (Gr.3)
BAIE - Prix Finlande (L.), 2nd Prix Cléopâtre (Gr.3), de Psyché (Gr.3), 4th Prix de Diane (Gr.1), Garden City Breeders' Cup Handicap (Gr.1)
GREENGROOM - Prix Djebel (L.), Roland de Chambure (L.), Grand Critérium de Bordeaux (L.), 2nd Prix Montenica (L.), Omnium II (L.), Altipan (L.), 3rd Critérium de Maisons-Laffitte (Gr.2), Prix du Chemin de Fer du Nord (Gr.3), Prix du Pin (L.), 4th Prix des Chênes (Gr.3), 5th Grand Critérium (Gr.1)
SWEET STORY - Prix Occitanie (L.), 4th Prix Caravelle (L.)
POLYGREEN - Prix d'Angerville (L.), 2nd Prix Amandine (L.), de Saint Cyr (L.), 4th Prix d'Astarté (Gr.2)
HASKILCLARA - Prix Roland de Chambure (L.)
DOUBLE GREEN - Prix Michel Houyvet (L.), 2nd Prix de la Pépinière (L.), 3rd Prix de Lutèce (Gr.3)
HALKIN STREET - Grand Prix Gaston Defferre (L.)
RULER OF MY HEART - Critérium du Fonds Européen de l'Elevage (L.), 3rd Prix de la Californie (L.)
GREEN ROCK - Critérium de l'Ouest (L.), 3rd Prix Greffulhe (Gr.2), Maurice Caillault (L.), 4th Prix Daphnis (Gr.3)
MELODYMAN - Prix Zeddaan (L.)
VESUVE - Doonside Cup (L.), 3rd Prix de Guiche (Gr.3), 4th Strensall Stakes (Gr.3)
GREEN BYRON - Prix de l'Avre (L.), 3rd Prix Michel Houyvet (L.), 5th Prix Chaudenay (Gr.2)

Première Création - 2nd Prix Chloé (Gr.3), 3rd Del Mar Oaks (Gr.1), 4th Prix d'Astarté (Gr.2)
Kalatuna - 2nd Prix de Royaumont (Gr.3)
Russian Tune - 2nd Prix de Pontarmé (L.), Prix de Saint-Patrick (L.), Prix du Pont du Jour (L.), 4th Prix du Ranelagh (L.)
Vencera - 2nd Prix des Lilas (L.), Dahlia Hdp. (Gr.2), Matiara Stakes, 3rd San Gorgonio Hdp. (Gr.2), 4th Prix des Réservoirs (Gr.3)
Green Song - 2nd Prix Solitude (L.), 4th Prix Isola Bella (L.)
Skatesheba - 2nd Blue Norther Hdp. (L.), 4th Miesque Stakes (Gr.3)
Green Jaro - 2nd Prix Matchem (L.)
Red Tune - 2nd Prix de Guiche (Gr.3), Matchem (L.)
Green Groom - 2nd Prix de Saint-Patrick (L.)
Dealer Choice - 2nd Grand Critérium de Bordeaux (L.)
Love Green - 2nd Prix Miss Satamixa (L.)
El Rosa - 2nd Prix Hérod (L.)
Opéra Vert - 2nd Derby de l'Ouest (L.), Grand Prix de Nantes (L.), 3rd Prix Michel Houyvet (L.), Grand Prix de Nantes (L.), 5th Grand Prix de Nantes (L.)
Lacateno - 2nd Prix du Carrousel (L.), 4th Prix Right Royal (L.), 5th Prix Scaramouche (L.), La Moskowa (L.)
Star Prince - 2nd Critérium du Languedoc (L.), 3rd Prix de Saint-Patrick (L.)
Malka - 2nd Prix Roland de Chambure (L.), 5th Prix du Calvados (Gr.3), des Jouvenceaux et des Jouvencelles (L.)
King Rubi - 2nd Grand Critérium de Bordeaux (L.), 5th Critérium de Saint-Cloud (Gr.1), Prix des Sablonnets (L.)
On Line - 3rd Prix du Bois (Gr.3), La Flèche (L.), Montenica (L.)
Green Gonen - 3rd Sadun Atig Cup (Gr.3)
Green Swallow - 3rd Prix Vanteaux (Gr.3), Roland de Chambure (L.)
Mauricienne - 3rd Finlandia St. (L.)
April Green - 3rd Critérium de Lyon (L.)
Semenova - 3rd Prix de Thiberville (L.)
Escuchasme - 3rd Prix Delahante (L.), Coupe des 3 Ans (L. - Lyon Parilly)
Private Dancer - 3rd Grand Critérium de Bordeaux (L.)
Big Hunter - 3rd Grand Prix Anjou-Bretagne (L.), 5th Prix Quincey (Gr.3)
Kamran - 3rd Prix Roland de Chambure (L.)
Green Speed - 3rd Prix Rose de Mai (L.), 4th Prix Pénélope (Gr.3)

 

Jumping races

GREEN CASTLE - Prix Jean Stern (Gr.2 - st.), James Hennessy (L. - st.), 3rd Prix Fifrelet (L. - h.)
GANGSTER - Cork Stayers Novice Hurdle (Gr.3 - Fairyhouse), 2nd Novice Chase (Gr.3 - Naas), 3rd Novice Chase (Gr.3 - Leopardstown), 5th Irish Daily Mirror Novice Hurdle (Gr.1 - Punchestown)
SUPER BOWL - Grand Steeple-Chase de Craon (L.), Grande Course de Haies de Bordeaux, 3rd Grand Steeple-Chase d'Enghien (Gr.2), Grand Prix de la Ville de Nice - Grand Steeple-Chase de Cagnes (Gr.3), Prix William Head (L.), 5th Prix Juigné (Gr.3), Grande Course de Haies de Clairefontaine-Deauville (L.)
SYLVERTUNE - Prix Finot (L. - fillies)
KING TUNE - Prix Rose or No (L. - h.), 2nd Prix Camille Duboscq (L. - h.), 4th Prix Wild Risk (L. - h.)
CASA BATTLO - Prix Le Gualès de Mézaubran (L. - h.), 2nd Prix Univers II (L. - h.), Gaston Branère (L. - h.), 3rd Prix Général de Rougemont (L. - h.)
Fast Tempo - 2nd Prix Gaston Branère (L. - h.)
Dream Tune - 2nd Prix Alain et Gilles de Goulaine (L. - h.)
Always Tullio - 2nd Grand Steeple Chase de Lyon (L.)
Quart de Tune - 2nd Prix Wild Monarch (L. - h. - colts - 2nd trial)
First Dream - 2nd Prix Ketch (L. - h.), 4th Prix Renaud du Vivier (Gr.1)
Madame de Coeur - 3rd Prix Roger de Minvielle (L. - st.)

 

 

 

GREEN TUNE

By GREEN DANCER
  Sire of Al Mutahm, Anitra's Dance, Aryenne, Athenia Green, Behaving Dancer, Bistro Garden, Cadoudal, Confirmed Dancer, Dance With Frances, First Waltz, Green Barb, Greinton, Icona, Market Booster, Maximova, Senor Pet, Silver Green, Suave Dancer, Takarouna, Torjoun, Vilzak, Will Dancer.

1st dam
SOUNDINGS (Mr Prospector), 2 wins, $ 26 005. Dam of 4 winners :
 

- DIDYME (Dixieland Band), 2 wins, 430 000 FF, Prix Robert Papin (Gr.2), Prix de la Saône. 2 wins, $ 101 450, 2nd Reb's Policy St., 3rd Morvich Hp (L).
-
GREEN TUNE (Green Dancer), 13 races, 5 wins, placed 5 times, 2 496 552 F.

At 2
3rd Prix de Cabourg 1200 m (Gr.3)

At 3
Dubai Poule d'Essai des Poulains, 1600 m (Gr.1),
Prix Montenica, 1600 m (L)
2nd Prix du Rond-Point Range Rover, 1600 m (Gr.2)
3rd Emirates Prix du Moulin de Longchamp, 1600 m (Gr.1)
4th St James Palace St., 1600 m (Gr.1).

At 4
Prix d'Ispahan, 1850 m (Gr.1)
Prix du Muguet, 1600 m (Gr.2)

- ECOUTE (Manila), 1 win, Prix de la Flandrie, 2nd Prix Chloé (Gr.2), 2nd Prix Vanteaux (Gr.3), 3rd Prix Saint Alary (Gr.1), 4th Prix d'Astarté (Gr.2). And in the USA, 2nd San Giorgino Hdp. (Gr.2), 3rd Santa Barbara Hdp. (Gr.2). Total : 1 176 045 FF. Dam of Listen Indy, 3rd Norfolk St. (Gr.2).
- PAS DE REPONSE (Danzig). Champion filly in 1996. 5 wins, Cheveley Park St. (Gr.1), Prix d'Arenberg (Gr.3), Prix Yacowlef (L), Prix de Meautry (Gr.3), 2nd Prix de l'Abbaye de Longchamp (Gr.1), 4th 1000 Guineas (Gr.1), 3rd Prix Morny (Gr.1), 1 832 586 FF. Dam of Réponds Moi (f. More Than Ready), Prix Double Rose at Saint-Cloud, 3rd Prix La Sorellina (L.) at La Teste ; SONNERIE (f. More Than Ready), Prix de La Cochère (L.) at Longchamp (15), de la Colleraie at Chantilly (15), 4th Prix Daniel Wildenstein (Gr.2) at Longchamp (15), Perth (Gr.3) at Saint-Cloud (15).
- Ne Coupez pas (Danzig), 5 wins, Prix d'Ommeel (Deauville) at 2, Prix Banstar (B - Maisons-Laffitte) at 3, Prix Carteret (Saint-Cloud) at 5, 2nd Prix Yacowlef (L., 1 200 m - Deauville)
- PATRIOTIQUE (c. War Chant), Prix d'Eventard at Angers, 3rd Prix du Vert Galant at Longchamp, de l'Huisne at Deauville

2nd dam
OCEAN'S ANSWER, 3 wins, $ 58 062, Natalma St. (Gr.3), 2nd Ontario Damsel St., La Prevoyante St., Yearling Sales St., Ontario Colleen Hp.
Dam of 8 winners :
  - AL ZAWBAAH (Mr Prospector), 3 wins in England, 2nd Red Lodge St., Hue Williams St., 1 win in Belgium, Critérium de la Mer du Nord (L).
- DEVIL'S OCEANETTE (Devil's Bag), 4 wins, $ 79 894. Dam of :
    - Miss Oceanette, 2 wins, 3rd Selene St. (L).
  - TIRAMISU (Roberto), 1 win. Dam of :
    - Lac Dessert, 4 wins, New York Oaks (L), 3rd Milcars Star St.(L).
  - Tidal Treasure (Crafty Prospector), unraced. Dam of :
    - IGMAN, 3 wins, Prix de Tourgeville (L.) and 348 000 FF.  
  - Call Me Fleet (Afleet), unraced. Dam of :
    - WARRIOR QUEEN, 2 wins, Round Tower St. (L.), 3rd Queen Mary St. (Gr.3) 

3rd dam
SOUTH OCEAN, 4 wins, $ 70 147, Canadian Oaks, Yearling Sales St., 2nd Princess Elizabeth St., Maple Leaf St., Belle Mahone St., Bison City St., 3rd Natalma St. (Gr.3), Mazarine St., My Dear St., Fairbank Hp. Dam of 8 winners :
  - STORM BIRD (Northern Dancer), 5 wins, Dewhurst St. (Gr.1), National St. (Gr.2), Anglesey St. (Gr.3), Larkspur St. (Gr.3). Sire.
- LET'S GO SOUTH (One for All), 5 wins, $ 40 298, New Year's Day Hp, 2nd Victoria St. (Gr.3). Sire.
- OCEAN'S ANSWER (Northern Answer), see above.
- NORTHERNETTE (Northern Dancer), 13 wins, $404 914, Top Flight Hp (Gr.1), Apple Blossom Hp (Gr.2), Chrysanthenum Hp (Gr.3), Canadian Oaks, Mazarine St., Selene St., Fury St., 2nd Sprinster St. (Gr.1), Black Helen Hp (Gr.2), Princess Elizabeth Hp, Queen's Plate St., 2nd Firenze Hp (Gr.2), Test St., Star Shoot St.. Dam of 7 winners :
    - SCOOT (Mr Prospector), 5 wins, $ 153 940, Flower Bowl Hp (Gr.1), 2nd Sarsar St. (L), 4th La Palmas Hp (Gr.2), Suwannee River Hp. (Gr.3). Dam of a winner : Sakiyah (Secretariat), 3 wins, $ 71 640, 2nd Cooper's Ferry St.
- GOLD CREST (Mr Prospector), 4 wins, $46 387, Beresford St. (Gr.2), Barronstown Stud St.(L), 2nd Gladness St. (L). Sire.
- Groomed To Win (Blushing Groom), 3 wins, $ 71 850, 3rd Budweiser Turf Classic St. (Gr.3).
  - Stormette (Assert), 1 win, 3rd Shanbally House Stud St.(L). Dam of a winner :
    - MARILLETTE (Diesis), 5 wins, May Hill St. (Gr.3), Musidora St. (Gr.3), placed in the USA, 4th Queen Elizabeth II Challenge Cup (Gr.1).
- STORM TROOPER, 2 wins, Feilden St (L.), 2nd Arlington Hdp. (Gr.2), 3rd Gordon St. (Gr.3) ; 5 wins in the Usa, Hollywood Turf Hdp. (Gr.1), 2nd San Luis Rey St. (Gr.2) and $ 511 251.
  - NORTHERN STATE (Northern Dancer), 1 win, 4th Beresford St. (Gr.2), Tyros St.(L). Sire.
- South Sea Dancer (Northern Dancer), 2 wins, $ 62 200, 2nd Sacramento Hp, 3rd Daddy's Datsun Hp. Dam of 4 winners :
    - SIGNAL TAP, 7 wins, Bougainvillea Hdp. (Gr.3), Hialeah Turf Cup Hdp. (Gr.3) and $ 429 108.
  - BALLYDOYLE (Northern Dancer), 1 win, 4th Anglesey St. (Gr.3). Sire.

 


Le Cheval Bleu